Belfast

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 21:59

Město Belfast je hlavní městem Severního Irska. Se svými 310 000 obyvateli je největším městem v Severním Irsku (a druhým největším na irském ostrově). Belfast leží na severním pobřeží Irska, které je lemované kopci. Tímto prostředím se inspiroval například Jonathan Swift ve svém známém díle Guilleverovy cesty. Belfast se nachází blízko přírodní zátoky Belfast Lough.

Díky své příhodné poloze se Belfast stal městem lodního průmyslu. Dokázal svůj potenciál rozvinout a v roce 1912, kdy přivedl na svět slavný parník Titanic, byly belfastské loděnice největší na světě. Belfastem protéká řeka Lagan. A podobně jako město Derry, zažil i Belfast velkou vlnu nepokojů spojenou s napětím mezi katolíky a protestanty, které doznívají v několika velkých nástěnných malbách (podobně jako v Derry). V roce 1998 byly konflikty uzavřeny Belfastskou dohodou.

V Belfastu je celkem veřejných 40 parků, nejoblíbenějším parkem jsou Botanické zahrady v Queen's Quarter, které ročně navštíví na 700 000 návštěvníků. Tento park je spravován pod záštitou radnice města Belfast. V parku máte možnost navštívit několik skleníků, z nichž Palm House je jeden z prvních velkých nesouměrných skleníků na světě. V parku se konají mnohé koncerty, momentální program můžete najít na: http://www.belfastcity.gov.uk/parksandopenspaces/musicintheparks.asp.

Dalším velkým parkem je Park Sir Thomas and Lady Dixon, kde je každý rok v červenci otevřena Růžová zahrada, kde můžete vidět 20 000 rozkvetlých růží. Pro rok 2012 se tato výstava bude konat od pondělí 16. července do neděle 22. července. Mimo jiné se v parku nachází i zahrada na památku princezny Diany, japonská zahrada nebo Zlatá korunní fontána otevřená v roce 2002 k 50. výročí vlády královny Alžběty II. Posezení v centru města u řeky Lagan, kdy jste obklopení kopci je k nezaplacení.

Mapa Belfast