Bouřlivá historie LondonDerry: Bogside Corner

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 21:47

Proč má toto město 2 jména: Derry i Londonderry? Toto rozdělení má úzkou souvislost s historickými obdobími vlád katolíků a protestantů. Původnímu názvu Derry byla v roce 1613 za vlády Jakuba I. přidána předpona London - to nám může napovědět, že město a region jako takový ovládli protestanti z Anglie. Nyní většina obyvatel používá název Derry, ale můžeme se setkat i s nápisy Londonderry, na kterých uvidíme zabarvené London.

Vstup do svobodného Derry

Derry můžeme označit za město revolucí a významných historických událostí. Za nejsmutnější událost je považována Bloody Sunday, tedy Krvavá neděle. Krvavá neděle se odehrála 30.1.1972, kdy při pochodu za občanská práva bylo postřeleno 26 civilistů (14 z nich zemřelo) britskými jednotkami. Dalším tragickým okamžikem pak byly útoky teroristické organizace RIRA (real IRA - skutečná IRA, která si klade za cíl plně sjednocené Irsko) v roce 1997.

Vstupní kámen se mění podle příležitosti

Novodobá historie Derry je plná událostí - na památku obětem Krvavé neděle, protestantům (kteří drželi protestní hladovku) proti svévolnému zatýkání nevinných občanů a také odbojářům proti IRA byl ve čtvrti Bogside v Derry založen Free Derry Corner. Z překladu bychom mohli usuzovat na malý či velký roh. Ve skutečnosti se jedná o unikátní zónu posetou velkými malbami (z angličtiny “murrals”) na stěnách domů zachycující a zobrazující výjevy z irských odbojů.

Čtvrť Bogside nebyla zvolena náhodně, právě zde se odehrála Krvavá neděle. Procházka Free Derry Corner je uchvacující a dokresluje povědomí o neblahém osudu Severního Irska a rozhodně stojí za to tuto pouliční výstavu zhlédnout.

Nástěnné malby v Derry

Ale události spojené s Derry nejsou jen negativní. V roce 1932 se nedaleká pastvina u Derry stala nečekaným svědkem přistání Amelie Earhardt, která jako první letkyně žena překonala sama Atlantický oceán. Její původní plán byl doletět z New Harbouru (USA) do Paříže, ale po bezmála 15 hodinách letu musela kvůli technickým problémům přistát. Na památku této historické události má Amalie postaveno muzeum a v Derry se každý rok koná Earhardt festival.

O celém historickém vývoji Derry se můžete blíže dozvědět ve velmi moderně a interaktivně zařízeném muzeu Museum of Free Derry, které se nachází přímo v centru města, hned za branami hradeb. Pro bližší informace, navštivte http://www.museumoffreederry.org/index02.html