Bydlení

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:09

Životní styl obyvatel Severního Irska by se dal s českým klidem přirovnat k britskému životnímu stylu. Irové vyznávají velmi blízký vztah se svou rodinou a přáteli. Setkávají se minimálně jednou týdně u večeře, televize nebo piva. Rádi si povídají téměr o čemkoliv, jsou sdílní i ohledně svého soukromého života. Jedinou výjimkou mezi bezkonfliktními tématy je záležitost víry. Dlouhodobý spor mezi katolíky a protestanty, tedy mezi Iry a Brity, není utišen a toto téma není vhodné rozebírat mezi méně známými lidmi.

 

Bydlení

Pokud si budeme v duchu představovat typického Ira střední třídy, uvidíme ho jako majitele řadového dvoupodlažního domu na okraji města, kousek od dětského hřiště a zelenou trávou všude kolem. Před domem bude malá předzahrádka, ať už dlážděná nebo zatravněná. Po vchodu do domu uvidíte schody, v přízemí je kuchyň a obývací pokoj, tyto místnosti jsou ve většině případů rozděleny. Z druhé strany domu mají Irové přístup na zahrádku, mnoho Irů a Irek rádi zahradničí a pečuje o své zahrady. Záhony květin doplňují porcelánoví zahradní trpaslíci, umělohmotné labutě a další dekorace. Pokud se Irové o zahrady nestarají, Češi tomu stejně nevěří, irská tráva je a bude tak krásná až je to neuvěřitelné.

Rodinné domy v Irsku

V druhém patře domu bývají umístěny ložnice, které se nedají popsat jako velké. Rozměry mají přiměřené k velikosti postele, stolu a šatní skříně, kdy musíme brát v úvahu maximální využití prostoru. Tancovat se tak v pokojích dá jen velmi zřídka.

Co se týče obyvatel domu, zřídkakdy narazíte na domácnost bez chlupatého nebo jiného zvířecího přítele. Stejně jako Angličané jsou Irové milovníci čtyřnohých či dvounohých kamarádů. Mezi oblíbené patří kočky, psi a papoušci. Mazlíčci bývají zahrnováni láskou, opečováváni a adekvátně tomu vykrmováni. Majitelé jsou velmi hákliví na ubližování svým mazlíčkům a vztahu lidí se zvířaty přisuzují velkou váhu.