Ekonomika

Michal Jirásek 19. Duben 2012 - 10:08

Ekonomika je v Severním Irsku tradičně orientována průmyslovým směrem, byť většina původních loděnic (Harland and Volff, největší loděnice 20. století, ve kterých vznikl i Titanik, sídlí právě v Belfastu) či textilních továren, byla nahrazena sektorem služeb. I samotný průmysl se mění a to směrem k technologicky a kapitálově náročným odvětvím.

Z hlediska ekonomické úrovně bylo Severní Irsko v období let 2007-2009 jako region na 86 procentech průměru Evropské Unie v hrubém domácím produktu na obyvatele. To je nicméně stále více, než byla za toto období hodnota u České republiky s 81 procenty. V absolutních číslech pak byla ekonomika v roce 2009 zhruba šestkrát menší než ta České republiky.

Symbolem ekonomiky Severního Irska jsou ale pro svět spíše ovce a brambory

Zaměstnanost je spíše nízkých hodnot (ke konci roku 2011 okolo 7%), na rozdíl od svého vrcholu v sociálně problematických 80. letech, kdy přesáhla i 17%. Obyvatelstvo je zaměstnáno hlavně v sektoru služeb a veřejném sektoru.

Ekonomika Severního Irska v posledních dvou desetiletích roste zpravidla rychleji než ta celého Spojeného království. Tento růst pohání či poháněla zejména geografická blízkost k Irsku a taktéž mírová situace po sociálních nepokojích, které svého vrcholu dosáhly v 80. letech.