Geografie a klima

Michal Jirásek 19. Duben 2012 - 9:32

Severní Irsko leží v severovýchodní části ostrova Irsko, součásti Britských ostrovů. Tato oblast byla během dob ledových pod ledovcovou pokrývkou, což významně zformovalo krajinný ráz Severního Irska.

Středobodem celé země je ale z geografického hlediska jednoznačně Lough Neagh, s takřka 400 kilometry čtverečnými největší sladkovodní jezero na Britských ostrovech (je zhruba osminásobně tak rozlehlé jako největší vodní plocha České republiky, vodní nádrž Lipno). Zajímavostí jezera je jeho poměrně malá hloubka, která má v průměru okolo 9 metrů, s maximem 25 metrů.

Pobřeží jezera Lough Neagh

Přestože formováno ledovci, nepyšní se Severní Irsko nijak vysokými horskými řetězci. Mezi ty nejvýznamnější patří Sperrin Mountains, Mourne Mountains či Atrim Plateau, které je sopečného původu. Nejvyšším vrcholkem je pak Slieve Donard s 849 metry nad mořem ležící v Mourne Mountains. Krom ledovců měla na vzhled krajiny vliv právě i sopečná aktivita, které vytvořila mimo jiné turisty hojně navštěvovaný úkaz Giant’s Causeway. Na území Severního Irska se rovněž nachází několik větších řek s úrodnými nížinami, ačkoli většina území je spíše kopcovatého charakteru.

Pobřežní útesy

Klima Severního Irska je typicky oceánské – tedy s relativně malými rozdíly teplot vzduchu v jednotlivých ročních obdobích a vysokou srážkovostí. Průměrná denní maxima v Belfastu se tak pohybují zhruba mezi 6 (leden) a 18 (přes léto) stupni Celsia. Samotné počasí, jak už je ostatně charakteristické pro celé Britské ostrovy, je obecně velmi obtížně předvídatelné a zachovává si značnou proměnlivost.