Giant's Causeway

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 21:54

Giant's Causeway je pravděpodobně nejvíce oslavovaná přírodní krása v Severním Irsku. Giant's Causeway (jinak "Obří chodník, Obrovy schody") se nachází přibližně 30 minut jízdy z města Coleraine v Severním Irsku a doslova na kopci nad městečkem Bushmills. Jedná se o vysoké čedičové sloupy, které vznikly působením sopečných sil před přibližně 50 milióny let.

Pohled z útesu na Giant´s Causeway

Tyto sloupy jsou ve tvaru pravidelných šesti, osmi či pěti-úhelníků. Můžeme pozorovat, jak sloupy vystupují z moře a tvoří celé pobřeží, po kterém se může chodit.

K tomuto prastarému úkazu vede úzká asfaltová cesta, pěší chůzí se k Obrovým schodům dostanete asi za 20 minut (2km) z hlavního parkoviště umístěného na kopci. Chůze není jedinou možností, jak se dolů dostat, můžete se svézt zpoplatněným autobusem, který vás doveze až přímo ke sloupovému pobřeží a v pravidelných intervalech vás odveze i zpět.

Krásná zátoka před Giant´s Causeway

Se vznikem typicky tvarovaných sloupů se pojí několik legend s irským hrdinou jménem Fionn mac Cumhaill a skotským bojovníkem Benandonnerem v hlavních rolích. Toto irsko-skotské propojení je způsobeno tím, že na skotském pobřeží se nachází stejné čedičové schody jako tady v Severním Irsku.

Legenda praví, že irský bojovník si postavil chodník (= čedičové sloupy), aby mohl přejít do nedalekého Skotska a utkat se v boji se skotským protějškem Benandonnerem. Jedna z verzí praví, že Fionn do Skotska přišel, ale jakmile uviděl ohromného Skota, zalekl se, utekl zpět do Irska a požádal svou ženu, aby ho skryla pod deku a vydávala ho svého za syna. Když Benandonner navštívil Fionnův dům v Irsku a zahlédl tak obrovské dítě, vyděsil se a raději vzdal boj a vyrazil se zpět do Skotska.

Druhá verze není ani akční ani dobrodružná jako první, říká, že Fionn usnul a do Skotska vůbec se nevydal. Další verze mluví o lsti Fionnovy manželky, která údajně pomalovala kámen a nabídla ho Benandonnerovi, zatímco Finnovu dítěti dala opravdový chléb. Když statný Skot viděl, jak do sebe dítě jeho irského protivníka souká chleba bez nejmenšího problému, dostal strach i ze samotného Fionna a se svěšenou hlavou se vrátil zpět do Skotska.

Podobně jako Carrick-a-rede je tato památka je spravována neziskovou organizací National Trust.

Rozhodně je to krásná procházka a stojí za to tento překrásný zázrak přírody vidět na vlastní oči - navíc je jen 25 minut autem od Carrick-a-rede.

Vstupné na Giant´s Causeway v roce 2013:
Dospělí: 8,50 libry
Děti: 4,25 libry
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 21 liber
V rámci ochrany životního prostředí a tohoto přírodního divu můžete získat několik slev, mezi ně patří:
Sleva při zakoupení online: 1 libra na vstupné pro dospělého, 75 pencí na vstupné pro dítě a 2,5 libry na rodinné vstupné
Sleva, pokud přijedete veřejnou dopravou, na kole či pěšky: 1,5 libry na vstupné pro dospělé, 1 libru na vstupné pro dítě a 3 libry na rodinné vstupné

Otevírací hodiny návštěvnického centra v roce 2013:
leden, prosinec: 9:00-17:00
únor - březen, říjen - listopad: 9:00 -18:00
duben - květen, září: 9:00 -19:00
červen - srpen: 9:00 - 21:00
Přírodní krása Giant´s Causeway je ale otevřena 24 hodin denně.