Irská národní hrdost

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:13

Pokud bychom hledali slova, která by byla společná pro všechny Iry, nejvhodnějšími spojeními by byla: pivo a národní hrdost. Z historie se obyvatelé irského ostrova dělí na 2 tábory - katolíky (nacionalisté - původní obyvatelé Irska) a protestanty (unionisté - okupanti/uzurpátoři z Velké Británie). Irové a speciálně irští obyvatelé žijící v Severním Irsku si velmi zakládají na církevní příslušnosti.

Britská vlajka chráněná ostnatým drátem proti svěšení

Otevření Irové rádi hovoří o svém soukromí, ale jakmile přijde na konflikt protestantů a katolíků, hovor se může začít přiostřovat. Můžete očekávat dvě reakce a následné směry hovoru, buď se téma zamete pod koberec nebo se rozpoutá vášnivá rozprava, jak nevhodně se (katolíci nebo protestanti) chovají. Je důležité zmínit, že Irové jsou velmi tolerantní ke všem etnickým skupinám. Nemusíte se obávat, že budete souzeni za svou příslušnost ať už ve vyznání nebo národnosti.  Zahraniční turisté jsou velmi vřele vítáni.

Irové jsou na svou církevní příslušnost hrdí, rádi ji dávají na odiv hlavně vyvěšenými vlajkami na stožárech u domů. Při procházce městem tak bez problémů poznáte, zda se nacházíte v katolické či protestantské čtvrti. Pravidlo je takové, že když uvidíte zástup vlajek Irska (Irské republiky), nacházíte se ve čtvrti katolíků. Pokud uvidíte na stožárech nebo lampách vyvěšené vlajky Království Velké Británie, zrovna procházíte protestantskou čtvrtí.

 Protestantská čtvrť - britské vlajky vlají

Dá se říct, že katolíci se stěhují do katolických čtvrtí a protestanti do čtvrtí protestantských. Tento trend byl v minulosti velmi důsledně zachováván, lidé se cítili bezpečněji mezi svými a také se touto “segregací” zabraňovalo případným konfliktům mezi sousedy. Nyní trend už ochabuje, nicméně vlajky visí dál. V některých typicky konfliktních městech jako je Derry nebo Belfast můžeme vidět zachovalé typicky protestantské čtvrtě se stožáry obehnanými ostnatým drátem proti případnému ukradnutí nebo zničení vlajky Union Jack, s patníky pomalovanými v britských barvách - tedy červené, modré a bílé. To stejné platí i pro čtvrtě katolické, ale místo bristkých barev, zde uvidíme barvy irské, tedy - oranžovou, bílou a zelenou.

Bez ohledu na čtvrť, můžeme vidět různě po domech nebo zdích namalovaná hesla jako: Propusťte z vězení pana Wilkse! Podpořte oběti války! Prousťte válečné vězně!

Free Gaza Now- další z hesel

Z Irů národní hrdost přímo sálá, jsou hrdí na svou zemi a jsou soudržní ve svých názorech. Nejsou ovšem hrdí jen na své vyznání, stejně jako v oblasti víry se i v oblasti piva Irové dělí na dvě skupiny.