Jezerní říše Lough Neagh

Barbora Smoradová 21. Srpen 2013 - 22:12

Lough Neagh je největší jezerní plochou v Severním Irsku a potažmo i ve Velké Británii. Lough Neagh je vzdálen 30 km na jih od Belfastu. Tato vodní plocha zásobuje vodou až dvě pětiny Severního Irska.

Lough Neagh sousedí celkem s pěti ze šesti hrabství Severního Irska. Toto jezero je dlouhé přibližně 30 km a rozkládá se na ploše 392 km².

Lough Neagh je turisticky oblíbenou destinací. Turisté sem jezdí za klidnou atmosférou, neporušenou přírodou, odlehlými zátokami a výhledy na romantické horizonty jezera. Lough Neagh poskytuje útočistě divoké zvěři a vytváří podmínky pro mnoho druhů flóry.

Okolí jezera je bohaté i na kulturní dědictví, a to zejména na pozůstatky křesťanství. Při procházce kolem jezera můžete vidět zříceniny trojice kruhových věží a také jeden z nejvyšších křesťanských křížů v celém Irsku, Ardboe Cross. S postavením kříže se pojí legenda “magické krávy”, která vystoupila z jezera a dopřála těžce pracujícím dělníkům mléko, máslo a smetanu, a tak jim pomohla kříž dostavit.

Pohled na jezero Lough Neagh - zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lough_Neagh_-_geograph.org.uk_-_488526.jpg

Jezero Lough Neagh je propojeno s okolím velkým možstvím kanálů, mezi které patří například Lagan, Ulster, Newry či Coalisland. Okolí jezera můžete prozkoumat jak pěšky, tak i na kole, autem, různými plavidly nebo dokonce na kánoi “stezkou” Lough Neagh Canoe Trail. Podél 128 km dlouhého pobřeží jezera se nachází velké množství restaurací, mol na připevnění lodě a nechybí zde ani centra volnočasových aktivit, kde si můžete zapůjčit potřebné vybavení.

Jezero má dva hlavní ostrovy: Ram´s Island (Beraní ostrov) a Coney Island. Návštěvníci Lough Neagh si mohou vychutnat atmosféru plavbami například na lodi Maid of Antrim, jejíž ceny se pohybují už od 8 liber za dospělého (http://www.loughneaghcruises.co.uk/public.html) nebo prozkoumat ostrovy díky plavbám na lodích Coney Expolorer a Island Warrior.

Cyklistika u Lough Neagh - zdroj: http://www.flickr.com/photos/joncrel/9417064902/

Lough Neagh je největšm přírodním celkem v Severním Irsku a můžeme jej nepochybně označit za jeho za klenot. Je zde nesčetně mnoho možností od poznávání historie, až po užívání si na vodních atrakcích. Pro cyklisty je zde cyklistická stezka Peatlands Park spojující všech 25 hlavních bodů jezera Lough Neagh jako jsou přístaviště, přírodní rezervace, parky, archeologická naleziště a mnoho dalšího. A co je výhodou: nemusíte se bát kopcovatých terénů, tato trasa je převážně rovinatá a vede po klidných cestách mimo běžný provoz. Mezi další cyklostezky, které stojí za to projet, patří Lough Neagh Discovery Centre a Oxford Island Nature Reserve.

U největšího jezera na britských ostrovech si přijdou na své i milovníci nakupování. Krásné suvenýry nakoupíte v obchůdku z 18. století Balldougan Pottery a navíc přitom zhlédnete náročnou práci hrnčířů. Naopak obchod nazvaný Juction One Outlet Vám nabídne to nejlepší z high-fashion módy.

Bohatá příroda kolem jezera, nespočet turistických atrakcí a historických památek - to přesně Vám nabízí jezero Lough Neagh.