LondonDerry - město kultury Velké Británie 2013

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 21:36

Derry (z irského Doire) neboli Londonderry je druhým největším městem Severního Irska. Tomuto městu také se přezdívá “Walled City”, v překladu “Město hradeb”. Derry je totiž jedním z posledním měst Evropy, kde jsou zachovány původní hradby. Jeden a půl kilometru dlouhé hradby jsou tak i s děly zdarma zpřístupněny návštěvníkům pro nerušenou procházku a výhled na celé okolí města.

Při procházce po hradbách uvidíte i zachovalá děla

Uvnitř hradeb
Hradby jsou pro celé město velmi ikonické. Uvnitř hradeb je opravdu živo, vzhledem k tomu, že hradby obklopují téměř celý střed města, máte možnost velkého jak kulturního tak nákupního vyžití. Nachází se v nich totiž jak Millenium Forum, kde máte příležitost shlédnout mnoho moderních divadelních představení od místních ochotnických souborů po světově známé muzikály, tak i velká nákupní střediska, kde můžete za příjemné ceny nakoupit vše potřebné. Pokud se budete loudat městem, narazíte na malou čtvrť plnou obchodů se suvenýry, kde jsou uličky tak úzké a roztomilé, že na ně budete vzpomínat ještě dlouho poté, co Derry opustíte.

Kultura v Derry
Derry bylo vyhlášeno jako město kultury Velké Británie 2013. Znamená to, že se v letech 2012-2013 bude konat mnoho kulturních, sportovních a dalších akcí. I přes status města kultury je Derry proslulé svým kulturním vyžitím. V průběhu celého roku se koná nesčetně mnoho kulturních festivalů (kde si můžete například sami na vlastní kůži zkusit, jak vypadala kultura v Irsku před 200 lety), přehlídek, hudebních koncertů, sportovních závodů, atd.

V centru Derry

Za nejvíce očekávanou událost roku 2012 je považováno konání Kulturní olympiády (Cultural Olympics), která bude trvat až do započetí letních olympijských a paralympijských her v Londýně 2012.

Na dohled od hradeb se vine pěší most Derry Peace Bridge (Most míru) otevřený 25.6.2011, tato moderní stavba spojuje městské části Cityside a rozjíjející se Waterside a má hlavně ztělesňovat mírové soužití náboženských komunit: katolíků a protestantů.

Peace Bridge v Derry

Město Derry nabízí mnoho možností, svou přátelskou atmosférou, hospodami a polohou na řece Vás zajisté nadchne.