Olympic v době katastrofy Titanicu

Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:22

Sesterská loď Titanicu, rovněž stavěná ve severoirském Belfastu a spuštěná na vodu o rok dříve než Titanic, měla s jeho osudem mnoho společného. I ona měla krátce po svém spuštění nehodu, při které byl proražen její trup, byť v jejím případě se naštěstí nejednalo o tragickou nehodu a loď v pořádku doplula vlastními silami zpět do přístavu.

Olympic byl právě na cestě z New Yorku, když jeho operátor zachytil nouzové vysílání Titanicu, který narazil na ledovec a začal se potápět. Vzdálenost mezi loděmi tvořila okolo 500 námořních mil, ale kapitán Olympicu Herber James Haddock přikázal okamžitě změnit kurz a plnou parou zamířit k místu nouzového vysílání.

RMS Olympic (public domain)

Bylo to jen 100 mil od poslední známé pozice lodi Titanic, když na Olympic dorazila zpráva z lodi RMS Carpathia nesoucí tragické poselství: "Všechny čluny nalezeny. Okolo 675 duší zachráněno… Titanic se potopil okolo 2.20 ráno."

Olympic navrhl, že přebere zachráněné cestující, ale to kapitán RMS Carpathia Rostron odmítl. Prý by pohled na takřka identickou kopii Titanicu, kterou Olympic byl, vyvolal mezi zachráněnými hrůzu. Olympic tak pokračoval ve své cestě do Southamptonu.

Zde se stal cílem skupin vyšetřovatelů, neboť jako takřka přesná kopie Titanicu mohl posloužit k osvětlení strašlivé katastrofy, která se odehrávala ve vodách Atlantiku. I na Olympicu nebyl dostatek záchranných člunů pro všechny cestující, což byla skutečnost, která způsobila, že Titanic se stal tak hrozivou katastrofou.

Poté co ale byly na lodi provedeny úpravy a byla dovybavena záchrannými čluny, pokračovala ve své službě až do roku 1935, kdy byla vyřazena a následně rozebrána na šrot. Tak skončil osud lodi, která byla sestrou Titanicu a která byla i blízko jeho zkáze.