Pivní kultura v Irsku

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:13

Pivo je v Irsku podobným symbolem jako v České republice a pivní kultura zastává v životě Irů významné místo. Navštívit hospodu v Irsku patří skoro k povinnostem, čeká tu totiž na Vás nezapomenutelný žážitek. V Irsku málokdy narazíte na hospodu bez živé hudby, Irové milují zpívání svých krásných vlasteneckých písní u pinty piva. Atmosféra v podnicích je neskutečná, celé osazenstvo zpívá a je skoro jisté, že se dáte do hovoru s místními pravidelnými nebo nepravidelnými zákazníky. Irové umí uchvátit svou bezprostřednosti, otevřeností a pozitivní náladou.

Pivo se v Irsku pije na pinty. Jedna pinta je 0,6litru piva, půl pinty je 3dcl piva, tedy stejně jako malé pivo v České republice. Mezi 2 nejpopulárnější značky v Severním Irsku patří Smithwicks a Guiness. Irové se v otázce výběru piv dělí stejně ostře jako v oblasti víry (ale samostatné městské části se podle piv netvoří). Ti, kteří mají rádi Smithwicks obvykle neholdují tolik pivu Guiness a naopak.

Guiness je tmavé až černé pivo s typickou trpce hořkou chutí známé, také pod pojmem stout, Smithwicks má naopak barvu rubínu, v jeho chuti můžete cítit lehkost a rovnováhu mezi hořkostí a sladkostí. Cena obou značek se pohybuje kolem 3 liber za pintu. Typickým rysem čepování piva v Irsku je, že pivo nemá pěnu. Barmani jsou velice příjemní muži či ženy, kteří načepují pivo až po úplný vrch sklenice, na pěnu už pak nezbyde místo.

Irské hospody jsou velmi pěkně zařízeny, většina z nich má robustní dřevěný bar, kam se můžete pohodlně posadit a prohodit pár (či více) slov s barmanem. Podniky jsou pěkně vybaveny již tradičně dřevěným nábytkem: stoly a židlemi. V hospodě se člověk cítí velmi pohodlně a příjemně.

Na celém irském ostrově již několik let platí zákaz kouření v restauračních objektech a zákaz skutečně platí a je dodržován. Irům hrozí vysoké pokuty za porušení tohoto zákazu - se zakouřenými podniky se v Irsku nesetkáte. Ovšem přede dveřmi zákaz neplatí, proto jsou tak pro kuřáky přichystány stolečky, popelníky pod stříškou hned před vstupními dveřmi, kam si mohou odložit pivo a vyfouknout dým.