Pohoří The Mournes

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:03

Mourny jsou žulové pohoří na jihovýchodě Severního Irska a byly vyhlášeny první chráněnou krajinou oblastí v Severním Irsku. Nejvyšší horou je Slive Donard, který je se svými 850 metry nejvyšší horou Severního Irska. Mourny jsou ideálním místem pro turisty, cyklisty a milovníky sportů. Svou krásou ohromily i irského spiovatele C.S. Lewise, který se v nich inspiroval pro své slavné Letopisy Narnie.

Pobřeží

Nejznámějším prvkem v Mournes je Mourne Wall, zeď dlouhá 35 kilometrů, která byla postavena mezi lety 1904 až 192, za účelem ohraničení oblasti zdroje pitné vody pro Belfast, která se v této oblasti měla srážkovou činností nakupit. Zeď je v průměru 1,5 metru vysoká a 90 cm široká. Někteří lidé sdílí názor, že zeď v takto hornaté oblasti nemá význam ani užití. Ovšem v době výstavby byla zeď ceněná hlavně pro zvýšení zaměstnanosti.

Velmi často navštěvovaným parkem je Tollymore Forest Park nedaleko města Newcastle na východním pobřeží Severního Irska, jkterý e považován za vstup do pohoří Mourny. Tento park byl navržen Thomasem Wrightem z Durghamu v 18. století. V parku můžete sledovat architektovu hru s prostorem, kdyý svým osobitým stylem převlékl stodoly do podoby kostela, postavil mnoho mostů, skalních ochozů, jeskyní, a tak dále. Na své si přijdou i milovníci stromů, ti můžou vidět sekvoje, staré borovice, eukalypty a další exotické rostliny. V parku je několik vyznačených cest pro pěší turisty.

Zelené irské stráně

Dalším svostem oblasti The Mournes je 6000 let stará písečná duna v oblasti Murlough, která je vzdálena cca 8km od Tollymore Parku. Naskytne se Vám ohromující pohled na pohoří od moře. Pláže zde jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Irsku. Opět máte možnost projít si některou ze sítě vyznačených tras v dunách, kde máte možnost pozorovat v určitých částech roku lachtany šedé, ptáky, až 22 druhů vzácných motýlů a divoké rostliny.

Oblast The Mournes nabízí nesčetné množství outdoorových a volnočasových aktivit jako jsou například kanoing, bouldering, surfování na trávě nebo jízda na ponících.