Pohoří Sperrin

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:06

Pohoří Sperrin se nachází na západě od jezera Neagh (Lough Neagh), v County Tyrone. Je to jedno z největších a nejméně turisty prozkoumaných pohoří v Severním Irsku. Hory Sperrin jsou vhodné pro lehkou turistiku, při níž poznáte krásné zelené kopce se žlutě kvetoucími keři a porosty, údolími, lesy vás uchvátí.

V této oblasti naleznou uspokojení i jezdci na kole, je zde nesčetně cyklistických cest a tras, také milovníci sportu jako je golf, vodních sportů, jezdectví nebo outdoorových sportů jako je paintball, parašutismus nebo střelba holubů si přijdou na své.

Zelené irské kopce

Sperriny potěší návštěvníky i po historické stránce. Jsou totiž známé svými archeologickými vykopávkami a nálezy. I zde se našli kruhy z kamenů (podobné těm ve Stonehenge), k nejznámějším patří Kamenný kruh v Beaghmore (asi 10 km od města Cookstown), které jsou odrazem náboženského a duchovního života z doby bronzové. Jejich vznik se datuje do roku 1500 před n. l. V Beaghmore můžeme vidět 7 kruhů a několik mohyl taktéž z doby bronzové. Pro tyto kruhy existují 2 teorie vzniku, první z nich souvisí s vlivem astronomie, druhá je spojena s náboženskými rituály.

V okolí můžete narazit také na několik mohyl - například na Cregganconroe nebo Creggandevensky v okolí města Creggan. Milovníci hradů mohou navštívit hrad Castlederg, ležící nedaleko stejnojmenného města.

V souvislosti s historií můžete navštívit i několik muzeí věnovaných historii a řemeslům, jako je například Garvagh Museum and Heritage Centre v městě Garvagh (severně od jezera Neagh). Děti si zajisté přijdou na své v zábavním parku Barrontop nedaleko města Dunnamanagh, kde mají možnost vidět mnoho druhů zvířat nebo zaskákat si na skákacím hradě.

Návštěvu si neposlední řadě můžete zpříjemnit u jezera Neah, kde máte možnost vidět romantické pohledy a nafotit překrásné fotky s pravým irským nádechem. Pokud chcete na pár kilometrech Severního Irska prožít cokoliv se dá, oblast Sperrin je pro Vás tou správnou volbou. A určitě na ni budete vzpomínat dlouhá léta.