Problémy v Severním Irsku

Michal Jirásek 20. Duben 2012 - 21:50

The Troubles byly pro Severní Irsko krutou zkouškou. Započaly jako konflikty bojovníků za lidská práva s jejich protivníky. Ty pak několikrát prudce eskalovaly v okolí města Derry. Na žádost unionistické vlády pak byla roku 1969 nakonec nasazena britská armáda. A ta, ačkoli byla zpočátku částí obyvatel vítána, svou oblibu rychle ztratila. Její pozice se ještě zhoršila po masakru třinácti neozbrojených civilistů vojáky výsadkového pluku během známé Krvavé neděle ve městě Derry na konci ledna 1972.

Rok 1972 se stal nejkrvavějším rokem konfliktu. Během něj rozpoutalo násilí hned několik polovojenských jednotek a situace se začala rychle vymykat z rukou. Londýn reagoval v roce 1973 rozpuštěním severoirského parlamentu i vlády a převzetím přímé správy regionu. Nezvladatelnost situace a nemožnost se dohodnout se zúčastněnými stranami dokonce vedla k otevřeným úvahám o stažení Britů ze Severního Irska. Obavy z rozšíření konfliktu do Irské republiky a Skotska, spolu s hrozbou dalšího vyhrocení společenského rozkolu, tomu nakonec zabránily.

Připomínka tragických událostí v Severním Irsku

Počet obětí časem začal klesat, ale mnoho skupin nadále pokračovalo v teroristických útocích jak na vojenské, tak civilní cíle. Nicméně ústupky a pokusy o smír na obou stranách, byť neúspěšné, postupně situaci zklidňovaly a připravovaly půdu k ukončení násilností. Výsledkem snahy o jednání na obou stranách byla v roce 1998 Belfastská dohoda (tzv. Velkopáteční), schválená v referendech jak oběma znepřátelenými komunitami, tak obyvateli Irské republiky.

Přes neustávající napětí se situace uklidnila. V roce 2005 pak zřejmě nejznámější z polovojenských skupin, IRA, oznámila konec ozbrojené kampaně a v roce 2007 pak skončilo i nasazení britských jednotek v Severním Irsku. A země snad vkročila do klidnějších období.