RMS Titanic

Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:13

Příběh Titanicu je jedním z těch nejznámějších v dějinách námořních plaveb. Málokterá loď, pokud vůbec, si získala více slávy, než tento kolos vystavěný na sklonku zlatého věku přelomu 18. a 19. století. Osud plavidla, které skončilo na dně oceánu při své první plavbě, se stal inspirací pro řadu knih, vědeckých teorií i filmů, které tuto katastrofu dále proslavily.

Titanic při vyplutí ze Southamptonu - foto F.G.O. Stuart (public domain)

Titanic se přitom blízko váže k Severnímu Irsku. Vždyť vznikal v loděnicích Harland and Volff, sídlících v Belfastu, nynějším hlavním městě Severního Irska. V Belfastu od roku 2012 najdete i nově otevřené muzeum této obří lodi.

Právě v Belfastu byla sestavena nejen nechvalně prosluslá loď RMS Titanic, ale i její sesterská plavidla RMS Olympic a HMHS Britannic. Už Olympic spuštěný na vodu v závěru roku 1910 přitom pronásledovaly nehody.

Jednou z nich byla i kolize s britskou vojenskou lodí HMS Hawke. Voda valící se dírou v trupu Olympicu nakonec naplnila dvě z bezpečnostních komor, ale samotné plavidlo oproti Hawke nevyvázlo s až tak velkým poškozením. Není bez zajímavosti, že na můstku Olympicu, který byl nakonec prohlášen za viníka srážky, stál kapitán Edward Smith, který se měl stát i kapitánem Titanicu během jeho první a poslední plavby.

Náhrady, které musel začít splácet operátor Olympicu, společnost White Star Line, jej takřka dohnaly k bankrotu a na nějakou dobu opozdily výstavbu sesterské lodi Titanic, která měla rovněž patřit společnosti White Star Line.

Nakonec však byl i Titanic 31. května 1911 spuštěn v Belfastu na vodu a 10. dubna následujícího roku vyrazil na svou první plavbu, která měla být i jeho poslední. S více než dvěma tisíci lidmi na palubě a záchrannými čluny maximálně pro polovinu z nich.