Historie

Olympic v době katastrofy Titanicu

RMS Olympic (public domain)
Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:22

Sesterská loď Titanicu, rovněž stavěná ve severoirském Belfastu a spuštěná na vodu o rok dříve než Titanic, měla s jeho osudem mnoho společného. I ona měla krátce po svém spuštění nehodu, při které byl proražen její trup, byť v jejím případě se naštěstí nejednalo o tragickou nehodu a loď v pořádku doplula vlastními silami zpět do přístavu.

Katastrofa Titanicu

Potopení Titanicu v představách umělce Willyho Stöwera (public domain)
Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:21

Titanic vyplul na svou první plavbu 10. dubna 1912 pod velením kapitána Edwarda Smithe. Na jeho palubě bylo 2224 pasažérů a členů posádky, mezi kterými byl i jeden z konstruktérů Thomas Andrews. Ten o lodi prohlásil, že „je takřka tak dokonalá, jakou ji lidské mozky mohou vytvořit.“ Jak však víme, to se neukázalo být pravdou.

RMS Titanic

Titanic při vyplutí ze Southamptonu - foto F.G.O. Stuart (public domain)
Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:13

Příběh Titanicu je jedním z těch nejznámějších v dějinách námořních plaveb. Málokterá loď, pokud vůbec, si získala více slávy, než tento kolos vystavěný na sklonku zlatého věku přelomu 18. a 19. století. Osud plavidla, které skončilo na dně oceánu při své první plavbě, se stal inspirací pro řadu knih, vědeckých teorií i filmů, které tuto katastrofu dále proslavily.

Svatý Patrik

Irská krajina
Michal Jirásek 11. Červen 2012 - 16:30

Svatý Patrik je patronem Irska a jedním z nejznámějších svatých dnešní doby – a to zejména kvůli kouzlu irské kultury, se kterou je nerozdělitelně spojen. Pokud pomineme moderní kulturní přídavky vztahující se k jeho jménu a podíváme se na jeho život, zjistíme, že ho mnohé spojovalo i s územím, které je dnes Severním Irskem.

Problémy v Severním Irsku

Upomínka tragických událostí v Severním Irsku
Michal Jirásek 20. Duben 2012 - 21:50

The Troubles byly pro Severní Irsko krutou zkouškou. Započaly jako konflikty bojovníků za lidská práva s jejich protivníky. Ty pak několikrát prudce eskalovaly v okolí města Derry. Na žádost unionistické vlády pak byla roku 1969 nakonec nasazena britská armáda. A ta, ačkoli byla zpočátku částí obyvatel vítána, svou oblibu rychle ztratila. Její pozice se ještě zhoršila po masakru třinácti neozbrojených civilistů vojáky výsadkového pluku během známé Krvavé neděle ve městě Derry na konci ledna 1972.

Stránky