Obecně

Doprava po Severním Irsku

Barbora Smoradová 3. Srpen 2012 - 10:58

Pro přepravu po Severním Irsku existuje několik způsobů:

Autobusem:

Doprava do Severního Irska

Barbora Smoradová 3. Srpen 2012 - 10:50

Nejjednodušší způsob dopravy do Severního Irska je letadlem. Nejčastěji se létá do irského Dublinu, přímé spojení do něj funguje z Vídně, Prahy i Bratislavy.

Nejlevnější společností je nízkonákladový Ryanair, který v současnosti nabízí přímé spojení do Dublinu pouze z Bratislavy. Pohodlně se do Dublinu dostanete z Vídně přímým letem také s irskou společností Aer Lingus. Ze zkušeností doporučujeme server Královna.cz, kde si můžete na jednu letenku koupit i navazující lety. Tato možnost Vám zajišťuje náhradní letecký spoj v případě zpoždění letu.

Symboly

Sudy v návštěvnickém centru továrny Guinness
Vlajka svatého Patrika
Vlajka Spojeného království
Vlajka Republiky Irsko
Prapor Ulsteru
Michal Jirásek 19. Duben 2012 - 10:18

Severní Irsko, ač nikdy samostatná země, má řadu symbolů, které odrážejí jeho společnost. Lze na nich rozeznat i rozkol mezi katolíky a protestanty, jak každá ze skupin přirozeně tíhne k vlastnímu souboru symbolů.

Ekonomika

Symbolem ekonomiky Severního Irska jsou ale pro svět spíše ovce a brambory
Michal Jirásek 19. Duben 2012 - 10:08

Ekonomika je v Severním Irsku tradičně orientována průmyslovým směrem, byť většina původních loděnic (Harland and Volff, největší loděnice 20. století, ve kterých vznikl i Titanik, sídlí právě v Belfastu) či textilních továren, byla nahrazena sektorem služeb. I samotný průmysl se mění a to směrem k technologicky a kapitálově náročným odvětvím.

Politika a společnost

V ulicích měst se nacházejí nesčetné umělecké připomínky napětí
Michal Jirásek 19. Duben 2012 - 9:35

Severní Irsko je oficiální součástí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho oficiální hlavou je tak britský panovník. Z historických důvodů má však Severní Irsko značně samostatné postavení s vlastní vládou, která má řadu přenesených pravomocí, byť o nejzásadnějších záležitostech stále rozhoduje centrální vláda Spojeného království.

Stránky