Příroda

Jezerní říše Lough Neagh

Pohled na jezero Lough Neagh - zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lough_Neagh_-_geograph.org.uk_-_488526.jpg
Cyklistika u Lough Neagh - zdroj: http://www.flickr.com/photos/joncrel/9417064902/
Barbora Smoradová 21. Srpen 2013 - 22:12

Lough Neagh je největší jezerní plochou v Severním Irsku a potažmo i ve Velké Británii. Lough Neagh je vzdálen 30 km na jih od Belfastu. Tato vodní plocha zásobuje vodou až dvě pětiny Severního Irska.

Lough Neagh sousedí celkem s pěti ze šesti hrabství Severního Irska. Toto jezero je dlouhé přibližně 30 km a rozkládá se na ploše 392 km².

Pohoří Sperrin

Zelené irské kopce
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:06

Pohoří Sperrin se nachází na západě od jezera Neagh (Lough Neagh), v County Tyrone. Je to jedno z největších a nejméně turisty prozkoumaných pohoří v Severním Irsku. Hory Sperrin jsou vhodné pro lehkou turistiku, při níž poznáte krásné zelené kopce se žlutě kvetoucími keři a porosty, údolími, lesy vás uchvátí.

Pohoří The Mournes

Pobřeží
Zelené irské stráně
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:03

Mourny jsou žulové pohoří na jihovýchodě Severního Irska a byly vyhlášeny první chráněnou krajinou oblastí v Severním Irsku. Nejvyšší horou je Slive Donard, který je se svými 850 metry nejvyšší horou Severního Irska. Mourny jsou ideálním místem pro turisty, cyklisty a milovníky sportů. Svou krásou ohromily i irského spiovatele C.S. Lewise, který se v nich inspiroval pro své slavné Letopisy Narnie.

Giant's Causeway

Krásná zátoka před Giant´s Causeway
Čedičové sloupy v pravidelných mnohoúhelnících
Giant´s Causeway
Pohled z útesu na Giant´s Causeway
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 21:54

Giant's Causeway je pravděpodobně nejvíce oslavovaná přírodní krása v Severním Irsku. Giant's Causeway (jinak "Obří chodník, Obrovy schody") se nachází přibližně 30 minut jízdy z města Coleraine v Severním Irsku a doslova na kopci nad městečkem Bushmills. Jedná se o vysoké čedičové sloupy, které vznikly působením sopečných sil před přibližně 50 milióny let.

Geografie a klima

Pobřežní útesy
Pobřeží
Michal Jirásek 19. Duben 2012 - 9:32

Severní Irsko leží v severovýchodní části ostrova Irsko, součásti Britských ostrovů. Tato oblast byla během dob ledových pod ledovcovou pokrývkou, což významně zformovalo krajinný ráz Severního Irska.

Středobodem celé země je ale z geografického hlediska jednoznačně Lough Neagh, s takřka 400 kilometry čtverečnými největší sladkovodní jezero na Britských ostrovech (je zhruba osminásobně tak rozlehlé jako největší vodní plocha České republiky, vodní nádrž Lipno). Zajímavostí jezera je jeho poměrně malá hloubka, která má v průměru okolo 9 metrů, s maximem 25 metrů.

Stránky