Titanic

Olympic v době katastrofy Titanicu

RMS Olympic (public domain)
Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:22

Sesterská loď Titanicu, rovněž stavěná ve severoirském Belfastu a spuštěná na vodu o rok dříve než Titanic, měla s jeho osudem mnoho společného. I ona měla krátce po svém spuštění nehodu, při které byl proražen její trup, byť v jejím případě se naštěstí nejednalo o tragickou nehodu a loď v pořádku doplula vlastními silami zpět do přístavu.

Katastrofa Titanicu

Potopení Titanicu v představách umělce Willyho Stöwera (public domain)
Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:21

Titanic vyplul na svou první plavbu 10. dubna 1912 pod velením kapitána Edwarda Smithe. Na jeho palubě bylo 2224 pasažérů a členů posádky, mezi kterými byl i jeden z konstruktérů Thomas Andrews. Ten o lodi prohlásil, že „je takřka tak dokonalá, jakou ji lidské mozky mohou vytvořit.“ Jak však víme, to se neukázalo být pravdou.

RMS Titanic

Titanic při vyplutí ze Southamptonu - foto F.G.O. Stuart (public domain)
Michal Jirásek 24. Září 2012 - 20:13

Příběh Titanicu je jedním z těch nejznámějších v dějinách námořních plaveb. Málokterá loď, pokud vůbec, si získala více slávy, než tento kolos vystavěný na sklonku zlatého věku přelomu 18. a 19. století. Osud plavidla, které skončilo na dně oceánu při své první plavbě, se stal inspirací pro řadu knih, vědeckých teorií i filmů, které tuto katastrofu dále proslavily.

Belfast - Muzeum Titanic

Titanic- Budova muzea
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:01

Parky nejsou to jediné, za čím v Belfastu půjdete, hlavní atrakcí bude nejspíš nově otevřené (31.3.2012) Muzeum Titanicu. Zajisté Vás zaujme hned samotná budova, kterou je šestipodlažní ikonická stavba postavená hned vedle konstrukce Titanicu.