Život

Irská gastronomie

Irská večeře: kuřecí maso, mleté maso, hranolky, vařené brambory, omáčka, zelenina
Barbora Smoradová 20. Duben 2012 - 11:20

Pro ty z Vás, kteří měli možnost ochutnat delikátní pokrmy Velké Británie, nebudou irské pokrmy a stravovací plán dne velkým překvapením.

Měna a ceny v Severním Irsku

Britská libra
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:18

Irský ostrov je rozdělen na dvě části. Severní Irsko (severovýchodní část) patří pod vládu britské královny Alžběty II., zbytek ostrova je Irská republika (Irsko). Mezi oběma částmi můžete přejíždět bez obav, nikde mezi nimi na ostrově nenajdete hraniční nebo celmí přechody, můžete se tak pohybovat zcela volně. Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou platidla.

Pivní kultura v Irsku

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:13

Pivo je v Irsku podobným symbolem jako v České republice a pivní kultura zastává v životě Irů významné místo. Navštívit hospodu v Irsku patří skoro k povinnostem, čeká tu totiž na Vás nezapomenutelný žážitek. V Irsku málokdy narazíte na hospodu bez živé hudby, Irové milují zpívání svých krásných vlasteneckých písní u pinty piva. Atmosféra v podnicích je neskutečná, celé osazenstvo zpívá a je skoro jisté, že se dáte do hovoru s místními pravidelnými nebo nepravidelnými zákazníky. Irové umí uchvátit svou bezprostřednosti, otevřeností a pozitivní náladou.

Irská národní hrdost

Britská vlajka chráněná ostnatým drátem proti svěšení
Free Gaza Now- další z hesel
Protestantská čtvrť - britské vlajky vlají
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:13

Pokud bychom hledali slova, která by byla společná pro všechny Iry, nejvhodnějšími spojeními by byla: pivo a národní hrdost. Z historie se obyvatelé irského ostrova dělí na 2 tábory - katolíky (nacionalisté - původní obyvatelé Irska) a protestanty (unionisté - okupanti/uzurpátoři z Velké Británie). Irové a speciálně irští obyvatelé žijící v Severním Irsku si velmi zakládají na církevní příslušnosti.

Bydlení

Rodinné domy v Irsku
Rodinné domy v Irsku
Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:09

Životní styl obyvatel Severního Irska by se dal s českým klidem přirovnat k britskému životnímu stylu. Irové vyznávají velmi blízký vztah se svou rodinou a přáteli. Setkávají se minimálně jednou týdně u večeře, televize nebo piva. Rádi si povídají téměr o čemkoliv, jsou sdílní i ohledně svého soukromého života. Jedinou výjimkou mezi bezkonfliktními tématy je záležitost víry. Dlouhodobý spor mezi katolíky a protestanty, tedy mezi Iry a Brity, není utišen a toto téma není vhodné rozebírat mezi méně známými lidmi.

 

Bydlení

Stránky